Zvýšení výživného pro dítě

Jak upravuje zákon právo na zvýšení výživného pro dítě? Jaké jsou časté životní situace opravňující žádat vyšší výživné?

Podstatná změna poměrů

Otázku výživného na dítě vymezuje občanský zákoník. Tento zákon stanovuje, že soud může změnit dohodu a rozhodnutí o výživném pro nezletilé dítě, pokud se podstatně změnily rozhodující poměry.


Kdy lze žádat o zvýšení výživného?

Změnu poměrů opravňujících k žádosti o zvýšení výživného pro dítě dochází na straně povinného, tak na straně dítěte. Mezi nejčastější životní situace opravňující zvýšení výživného pro dítě je vývoj dítěte a vznik nových potřeb dítěte spojených s nástupem do mateřské nebo základní školy, či přijetím na novou školu. Kromě vzniku nových nákladů spojených se školní docházkou se berou do úvahy o zvýšení výživného také mimoškolní zájmové aktivity dítěte.


Majetkové poměry povinné osoby

Ústavní soud stanovil v minulosti, že při sporu o zvýšení výživného na dítě jsou soudy povinny komplexně zkoumat majetkové poměry povinné osoby (obvykle rodič, kterému byla uložena povinnost hradit výživné) a provést řádné dokazování k zajištění spravedlivého rozhodnutí o výživném.

Mgr. Aneta Lachmannová, advokátka projektu pravnipomoconline.cz

Sdílet článek na sociálních sítích

Share on facebook
Share on twitter
Share on whatsapp
Share on skype
Share on email
Share on print
darovací smlouva na byt
Nemovitostní právo

Právník na nemovitosti

Nemovitostní právo patří mezi moje specializace advokáta. Ať již řešíte darování nemovitosti, koupi nemovitosti nebo nájemní právo, můžete se na mne obrátit.

Celý článek
Nemovitostní právo

Revize kupní smlouvy na nemovitost

Koupě nemovitosti představuje obvykle transakci v řádech milionů korun, kterou realizujeme jen několikrát za život. Revize kupní smlouvy vám může pomoci ochránit takto hodnotný převod nemovitosti.

Celý článek

Konzultace zdarma

Nezávazně mne kontaktujte k řešení vašeho právního dotazu. Poskytnu vám telefonickou konzultaci zdarma v rozsahu 20 minut ke zjištění vašeho právního problému a domluvě dalšího postupu.
  • +420 774 691 988
  • info@pravnipomoconline.cz

Nezávazná poptávka Zvýšení výživného pro dítě

Pomocí tohoto formuláře můžete odeslat nezávaznou poptávku právních služeb, na základě které Vás kontaktuji, abych mohla provést nacenění služeb a následně pomoci s řešením právního problému.

  • +420 774 691 988
  • info@pravnipomoconline.cz