Zvýšení výživného pro dítě

Jak upravuje zákon právo na zvýšení výživného pro dítě? Jaké jsou časté životní situace opravňující žádat vyšší výživné?
rozvod manželství s dětmi

Podstatná změna poměrů

Otázku výživného na dítě vymezuje občanský zákoník. Tento zákon stanovuje, že soud může změnit dohodu a rozhodnutí o výživném pro nezletilé dítě, pokud se podstatně změnily rozhodující poměry.


Kdy lze žádat o zvýšení výživného?

Změnu poměrů opravňujících k žádosti o zvýšení alimentů pro dítě dochází na straně povinného, tak na straně dítěte. Mezi nejčastější životní situace opravňující zvýšení je vývoj dítěte a vznik nových potřeb dítěte spojených s nástupem do mateřské nebo základní školy, či přijetím na novou školu. Kromě vzniku nových nákladů spojených se školní docházkou se berou do úvahy o zvýšení výživného také mimoškolní zájmové aktivity dítěte.


Majetkové poměry povinné osoby

Ústavní soud stanovil v minulosti, že při sporu o zvýšení výživného na dítě jsou soudy povinny komplexně zkoumat majetkové poměry povinné osoby (obvykle rodič, kterému byla uložena povinnost hradit výživné) a provést řádné dokazování k zajištění spravedlivého rozhodnutí o výživném.

Mgr. Aneta Lachmannová, advokátka projektu pravnipomoconline.cz

Sdílet článek na sociálních sítích

Share on facebook
Share on twitter
Share on whatsapp
Share on skype
Share on email
Share on print

NEZÁVAZNÝ KONTAKT NA PRÁVNÍKA

Kontaktujte mne k řešení vašeho právního dotazu. Ozvu se vám co nejdříve.
  • info@pravnipomoconline.cz

Nezávazná poptávka Zvýšení výživného pro dítě

Pomocí tohoto formuláře můžete odeslat nezávaznou poptávku právních služeb, na základě které Vás kontaktuji, abych mohla provést nacenění služeb a následně pomoci s řešením právního problému.

  • info@pravnipomoconline.cz