Právník na sporný rozvod

Když se manželé nedokáží dohodnout na rozvodu, pak nastává sporný rozvod. Jaká jsou specifika tohoto rozvodového řízení?

Co je sporný rozvod?

Manželství může být rozvedeno, je-li soužití manželů hluboce, trvale a nenapravitelně rozvráceno a nelze očekávat jeho obnovení. Takto stanovuje občanský zákoník. Pokud jsou manželé schopni se dohodnout na rozvodu manželství a splní zákonné podmínky, pak soud nezjišťuje příčinu rozvratu manželství a je možné realizovat nesporný rozvod (rozvod dohodou).

Pokud však není rozvod dohodou možný, nastává sporné rozvodové řízení zahájené na návrh jednoho z manželů, ve kterém se zjišťuje příčina rozvratu manželství. 

Sporný rozvod je obvykle časově a finančně nákladnější než rozvod dohodou. Mimo tento rozvod existuje také ztížený rozvod, kdy soud manželství nerozvede při splnění určitých podmínek.


Soudní spor o nezletilé děti

Rozvodovému řízení předchází řízení o péči o nezletilé děti. Soud určí péči o nezletilé dítě v rámci výlučné, střídavé nebo společné péče. Rovněž se vymezí výživné na nezletilé děti. Spory o péči o nezletilé děti jsou v některých případech emočním soubojem rodičů, kdy rozvodový právník by měl svého klienta podporovat nikoliv pouze jako specialista na právo, ale také poskytovat nebo zprostředkovat psychologickou podporu. 


Sporný rozvod

Jakmile je rozhodnuta péče o nezletilé děti, může být řešen rozvod manželství. Návrh na rozvod manželství mohou podat pouze manželé (nikoliv například tchyně). Sporný rozvod je soudní řízení se zjišťováním příčiny rozvratu manželství. V některých případech nesouhlasí druhý manžel s rozvodem manželství a nastávají také obstrukce k prodlužování rozvodového řízení. Sporný rozvod představuje někdy psychicky náročné soudní řízení pro klienta. Pokud je tedy možné, doporučuji realizovat rozvod manželství prostřednictvím nesporného rozvodu.


Vypořádání majetku

Ačkoliv bude manželství pravomocně rozvedeno a je vyřešena péče o nezletilé děti, je nutné vyřešit po rozvodu manželství také majetkové vztahy mezi manžely. Zejména za situace existence společného jmění manželů nastávají spory o vypořádání majetku, které končí v samostatném soudním řízení. Sporný rozvod také zpravidla otevře otázku bydlení manželů po rozvodu manželství.


Rozvodový právník online

V rámci sporného rozvodu doporučuji se nechat zastoupit rozvodovým právníkem k ochraně zájmů klienta. Rozvodový právník vás provede celým procesem od řešení péče o nezletilé děti, přes sporný rozvod až po vyřešení majetkových vztahů, či právních otázek bydlení po rozvodu manželství.

Mgr. Aneta Lachmannová, advokátka projektu pravnipomoconline.cz

Sdílet článek na sociálních sítích

Share on facebook
Share on twitter
Share on whatsapp
Share on skype
Share on email
Share on print
darovací smlouva na byt
Nemovitostní právo

Právník na nemovitosti

Nemovitostní právo patří mezi moje specializace advokáta. Ať již řešíte darování nemovitosti, koupi nemovitosti nebo nájemní právo, můžete se na mne obrátit.

Celý článek
Nemovitostní právo

Revize kupní smlouvy na nemovitost

Koupě nemovitosti představuje obvykle transakci v řádech milionů korun, kterou realizujeme jen několikrát za život. Revize kupní smlouvy vám může pomoci ochránit takto hodnotný převod nemovitosti.

Celý článek

Konzultace zdarma

Nezávazně mne kontaktujte k řešení vašeho právního dotazu. Poskytnu vám telefonickou konzultaci zdarma v rozsahu 20 minut ke zjištění vašeho právního problému a domluvě dalšího postupu.
  • +420 774 691 988
  • info@pravnipomoconline.cz

Nezávazná poptávka Právník na sporný rozvod

Pomocí tohoto formuláře můžete odeslat nezávaznou poptávku právních služeb, na základě které Vás kontaktuji, abych mohla provést nacenění služeb a následně pomoci s řešením právního problému.

  • +420 774 691 988
  • info@pravnipomoconline.cz