Snížení výživného

Žádost o snížení výživného je oprávněná pouze za splnění zákonných podmínek. Kdy lze žádat snížení výživného?

Podstatná změna poměrů

Snížení výživného na nezletilé dítě stanovené rozhodnutím soudu lze zvažovat pouze při podstatné změně poměrů na straně rodičů nebo dítěte. Takto stanovuje občanský zákoník a občanský soudní řád.

Řešíte zvýšení výživného na nezletilé dítě? Přečtěte si můj článek zde.

Při řešení snížení výživného nastává podstatná změna poměrů především na straně povinného rodiče. U nezletilého dítěte obvykle se zvyšujícím se věkem vzniká právo na zvýšení výživného a snížení výživného je tak spíše nepravděpodobné.


Životní situace

Obvyklé životní situace, které řeší soudy při žádosti o snížení výživného jsou nezaviněná ztráta zaměstnání, dlouhodobá nemoc nebo vznik nových vyživovacích povinností na straně povinného rodiče. Musí se jednat o změny poměrů dlouhodobého charakteru, nikoliv pouze například krátkodobý výpadek příjmů na straně povinného rodiče.

Pokud nastane zrušení nebo snížení výživného za minulou dobu pro nezletilé dítě, které nenabylo plné svéprávnosti, spotřebované výživné se nevrací.

V praxi bývá snížení výživného poměrně náročné soudní řízení, kdy navrhovatel musí předložit důkazy a prokázat podstatnou změnu poměrů od posledního soudního rozhodnutí o výživném.


Soudní spor o výživné

Život je pestrý a nelze stanovit veškeré situace, kdy lze oprávněně zvažovat snížení výživného na nezletilé dítě. Každý případ bude individuální. V rámci soudního sporu o snížení výživného budou detailně zkoumány veškeré okolnosti.

Mgr. Aneta Lachmannová, advokátka projektu pravnipomoconline.cz

Sdílet článek na sociálních sítích

Share on facebook
Share on twitter
Share on whatsapp
Share on skype
Share on email
Share on print
Právník pro podnikatele

Právník pro startup

Začínáte podnikat a přejete si proměnit svou obchodní vizi na skutečnost? Poskytnu vám potřebnou právní pomoc online, rychle a odborně.

Celý článek

NEZÁVAZNÝ KONTAKT NA PRÁVNÍKA

Kontaktujte mne k řešení vašeho právního dotazu. Ozvu se vám co nejdříve.
  • +420 774 691 988
  • info@pravnipomoconline.cz

Nezávazná poptávka Snížení výživného

Pomocí tohoto formuláře můžete odeslat nezávaznou poptávku právních služeb, na základě které Vás kontaktuji, abych mohla provést nacenění služeb a následně pomoci s řešením právního problému.

  • +420 774 691 988
  • info@pravnipomoconline.cz