Koupě nemovitosti: Smlouva o smlouvě budoucí kupní

Smlouva o smlouvě budoucí kupní je poměrně běžnou smlouvou při řešení koupě nemovitosti, a to zejména od developera. Rady a tipy.

Koupě bytu od developera

Smlouva o smlouvě budoucí kupní je běžnou smlouvou při řešení koupě nemovitosti. Tato smlouva se obvykle uzavírá mezi rezervační smlouvou a kupní smlouvou na nemovitost.

Náležitostmi smlouvy o smlouvě budoucí kupní na nemovitost jsou zpravidla stanovení povinnosti zájemce o nemovitost uzavřít kupní smlouvu, podmínky pro ujednání samotné kupní smlouvy a hrazení kupní ceny nemovitosti. Samozřejmostí z hlediska právních náležitostí smlouvy o smlouvě budoucí kupní je vymezení smluvních stran, nemovitosti včetně půdorysu, případného standardu nebo grafického stanovení bytu v bytovém domě.

Ideálním řešením je vymezení kupní smlouvy jako přílohy smlouvy o smlouvě budoucí kupní.

Velmi často se tato smlouva ujednává při koupi nemovitosti od developera.


Na co si dát pozor?

Několik právních rad z mojí praxe advokáta pro smlouvu o smlouvě budoucí kupní:

  • Při financování koupě nemovitosti hypotékou zkontrolujte, že smlouva o smlouvě budoucí kupní nevymezuje podmínky, které by ohrozily získání financování;
  • Při využití hypotéky ke koupi nemovitosti stanovte ve smlouvě o smlouvě budoucí povinnost součinnosti prodávajícího vůči financující bance (např. ke zřízení zástavního práva k nemovitosti);
  • Pozorně zkontrolujte způsob a podmínky úhrady kupní ceny.


Nepodepisujte smlouvu o smlouvě budoucí kupní, aniž byste měli dostatek času na řádné pročtení. „Podepsat můžete, přečíst musíte“ je základním pravidlem při podpisu jakéhokoliv právního dokumentu. Tato smlouva stanovuje řadu povinností pro smluvní strany, obsahuje zpravidla smluvní pokuty za jejich porušení a jedná se o smlouvu, na základě které bude uzavřena kupní smlouva pro nemovitost, jejíž hodnota je velmi vysoká.


Kontrola smlouvy právníkem

Smlouva o smlouvě budoucí kupní na nemovitost obsahuje řadu stran právního textu, ve kterém nemusí být snadné se orientovat pro běžného spotřebitele.

Zvažte, zda nevyužít právní služby kvalifikovaného advokáta ke kontrole a případné revizi smlouvy o smlouvě budoucí.

Při řešení způsobu úhrady kupní ceny nemovitosti doporučuji využít advokátní nebo notářskou úschovu kupní ceny.


Mgr. Aneta Lachmannová, advokátka projektu pravnipomoconline.cz

Sdílet článek na sociálních sítích

Share on facebook
Share on twitter
Share on whatsapp
Share on skype
Share on email
Share on print
darovací smlouva na byt
Nemovitostní právo

Právník na nemovitosti

Nemovitostní právo patří mezi moje specializace advokáta. Ať již řešíte darování nemovitosti, koupi nemovitosti nebo nájemní právo, můžete se na mne obrátit.

Celý článek
Nemovitostní právo

Revize kupní smlouvy na nemovitost

Koupě nemovitosti představuje obvykle transakci v řádech milionů korun, kterou realizujeme jen několikrát za život. Revize kupní smlouvy vám může pomoci ochránit takto hodnotný převod nemovitosti.

Celý článek

Konzultace zdarma

Nezávazně mne kontaktujte k řešení vašeho právního dotazu. Poskytnu vám telefonickou konzultaci zdarma v rozsahu 20 minut ke zjištění vašeho právního problému a domluvě dalšího postupu.
  • +420 774 691 988
  • info@pravnipomoconline.cz

Nezávazná poptávka Koupě nemovitosti: Smlouva o smlouvě budoucí kupní

Pomocí tohoto formuláře můžete odeslat nezávaznou poptávku právních služeb, na základě které Vás kontaktuji, abych mohla provést nacenění služeb a následně pomoci s řešením právního problému.

  • +420 774 691 988
  • info@pravnipomoconline.cz