Sepsání darovací smlouvy

Jak na sepsání darovací smlouvy na nemovitost v roce 2020. Rychlá právní pomoc online.

Náležitosti darovací smlouvy

Základem sepsání darovací smlouvy na nemovitost je splnění veškerých zákonných náležitostí dle občanského zákoníku a katastrálního zákona ve smlouvě:

  • přesné označení dárce a obdarovaného (celé jméno, rodné číslo a trvalé bydliště);
  • stanovení darované nemovitosti dle katastrálního zákona (nesprávné vymezení obvykle znamená zamítnutí vkladového řízení na katastru a propadnutí uhrazeného správního poplatku);
  • vymezení závazku dárce bezplatně převést nemovitost na obdarovaného a závazek obdarovaného přijmout nemovitost jako dar;
  • místo a den podpisu stran, podpisy dárce a obdarovaného musí být úředně ověřeny (ověření podpisu je dnes zpravidla možné na každé pobočce České pošty).

V rámci sepsání darovací smlouvy na nemovitost lze stanovit řadu dalších podmínek a ustanovení dle dohody smluvních stran.

Sepsání darovací smlouvy mezi příbuznými

Sepsání darovací smlouvy je oblíbené řešení darování nemovitosti mezi příbuznými, které je obvykle osvobozeno od „darovací daně“.

Nezapomeňte na návrh na vklad pro katastr

K úspěšnému darování nemovitosti nepostačuje pouze sepsání darovací smlouvy a její podepsání, avšak je také nutné převést nemovitost na obdarovaného v rámci katastru nemovitosti. Za tímto účelem je nutné připravit návrh na vklad pro katastr, což je formulář, který naleznete na webových stránkách katastru nemovitostí.


Jak zajistit právní ochranu dárce po darování?

Darování nemovitosti zejména v rodině představuje také otázku právní ochrany dárce při užívání nemovitosti i po jejím darování.

Za tímto účelem se zpravidla použije zřízení věcného břemene dožití. K posílení právní ochrany dárce lze také využít zřízení věcného práva zákazu zcizení a zatížení nemovitosti, kdy obdarovaný nebude například oprávněn bez předchozího souhlasu dárce nemovitost prodat třetí osobě nebo zatížit zástavním právem.

Více k právní ochraně dárce si přečtete v mém článku: Právní ochrana dárce při darování nemovitosti


Sepsání darovací smlouvy na míru

Sepsání darovací smlouvy právníkem a na míru? Poskytuji tuto právní službu v rámci své specializace na nemovitostní právo. Sepsání darovací smlouvy obvykle realizuji do tří pracovních dnů, a to také online bez nutnosti osobní schůzky.

Mgr. Aneta Lachmannová, advokátka projektu pravnipomoconline.czSdílet článek na sociálních sítích

Share on facebook
Share on twitter
Share on whatsapp
Share on skype
Share on email
Share on print
darovací smlouva na byt
Nemovitostní právo

Právník na nemovitosti

Nemovitostní právo patří mezi moje specializace advokáta. Ať již řešíte darování nemovitosti, koupi nemovitosti nebo nájemní právo, můžete se na mne obrátit.

Celý článek
Nemovitostní právo

Revize kupní smlouvy na nemovitost

Koupě nemovitosti představuje obvykle transakci v řádech milionů korun, kterou realizujeme jen několikrát za život. Revize kupní smlouvy vám může pomoci ochránit takto hodnotný převod nemovitosti.

Celý článek

Konzultace zdarma

Nezávazně mne kontaktujte k řešení vašeho právního dotazu. Poskytnu vám telefonickou konzultaci zdarma v rozsahu 20 minut ke zjištění vašeho právního problému a domluvě dalšího postupu.
  • +420 774 691 988
  • info@pravnipomoconline.cz

Nezávazná poptávka Sepsání darovací smlouvy

Pomocí tohoto formuláře můžete odeslat nezávaznou poptávku právních služeb, na základě které Vás kontaktuji, abych mohla provést nacenění služeb a následně pomoci s řešením právního problému.

  • +420 774 691 988
  • info@pravnipomoconline.cz