Rezervační smlouva na nemovitost

Rezervační smlouva na nemovitost je zpravidla první smlouvou, která je řešena při zájmu o koupi nemovitosti. Jaké jsou základní náležitosti a na co si dát pozor při její kontrole?
darovací smlouva na byt

Rezervační smlouva na nemovitost v občanském zákoníku

Občanský zákoník, který stanovuje právní úpravu řady smluvních typů, výslovně nevymezuje právní náležitosti rezervační smlouvy na nemovitost. Obecné principy občanského práva samozřejmě platí pro rezervační smlouvu na nemovitost, podrobnosti bude však nutné vymezit dle vůle jednotlivých smluvních stran.


Základní obvyklé náležitosti

Vymezení smluvních stran, specifikace nemovitosti, která je předmětem zájmu, výše kupní ceny nemovitosti, zájem o koupi nemovitosti, rezervační lhůta nemovitosti, povinnost zájemce uhradit rezervační poplatek a uzavřít smlouvu o smlouvě budoucí nebo již kupní smlouvu, budou základní obvyklé náležitosti rezervační smlouvy na nemovitost.


Rezervační smlouva na nemovitost a právní doporučení

Rezervační smlouvu na nemovitost doporučuji obvykle jako trojstrannou dohodu mezi vlastníkem nemovitosti, realitní kanceláří a zájemcem.

Rezervační smlouva na nemovitost obsahuje obvykle řadu smluvních pokut. Pozorně si prostudujte smluvní povinnosti, se kterými je spojena smluvní pokuta a zvažte, zda jste si naprosto jisti, že je dokážete splnit.

Pokud financujete koupi nemovitosti hypotečním úvěrem, pak doporučuji určit v rezervační smlouvě povinnost vlastníka nemovitosti k poskytnutí potřebné součinnosti zájemci a jeho bance, a to zejména pro uzavření zástavní smlouvy na nemovitost k získání financování pro zájemce.

Rezervační smlouva na nemovitost je zásadní právní dokument při zájmu o koupi nemovitosti, který nepodceňujte a zvažte využití kontroly rezervační smlouvy právníkem.


Mgr. Aneta Lachmannová, advokátka projektu pravnipomoconline.cz


Sdílet článek na sociálních sítích

Share on facebook
Share on twitter
Share on whatsapp
Share on skype
Share on email
Share on print
darovací smlouva na byt
Nemovitostní právo

Právník na nemovitosti

Nemovitostní právo patří mezi moje specializace advokáta. Ať již řešíte darování nemovitosti, koupi nemovitosti nebo nájemní právo, můžete se na mne obrátit.

Celý článek
Nemovitostní právo

Revize kupní smlouvy na nemovitost

Koupě nemovitosti představuje obvykle transakci v řádech milionů korun, kterou realizujeme jen několikrát za život. Revize kupní smlouvy vám může pomoci ochránit takto hodnotný převod nemovitosti.

Celý článek

Konzultace zdarma

Nezávazně mne kontaktujte k řešení vašeho právního dotazu. Poskytnu vám telefonickou konzultaci zdarma v rozsahu 20 minut ke zjištění vašeho právního problému a domluvě dalšího postupu.
  • +420 774 691 988
  • info@pravnipomoconline.cz

Nezávazná poptávka Rezervační smlouva na nemovitost

Pomocí tohoto formuláře můžete odeslat nezávaznou poptávku právních služeb, na základě které Vás kontaktuji, abych mohla provést nacenění služeb a následně pomoci s řešením právního problému.

  • +420 774 691 988
  • info@pravnipomoconline.cz