Převod nemovitosti v rodině

Jak řešit převod nemovitosti v rodině po právní stránce? Jakou smlouvu zvolit a jak případně právně ochránit původní vlastníky, kteří mají zájem nemovitost nadále užívat? Informace naleznete v článku.

Převod nemovitosti snadno a rychle

Darování nemovitosti synovi, dceři nebo vnukům lze realizovat poměrně jednoduše prostřednictvím darovací smlouvy a podáním návrhu na vklad do příslušného katastru. Jedná se o nejvhodnější smlouvu pro řešení této životní situace dle občanského zákoníku.

Nemovitost je obvykle převedena do jednoho měsíce od podání na katastru nemovitostí.


Věcné břemeno jako základ právní ochrany dárce

Dárci si často přejí mít právo dožití po darování nemovitosti. Tento požadavek lze zajistit zřízením věcného břemene dožití, které je vhodné uvést již do darovací smlouvy a návrhu na vklad.

K posílení právní ochrany dárce lze také zřídit zákaz zcizení nebo zatížení nemovitosti, který neumožňuje novým vlastníkům například prodat darovanou nemovitost bez souhlasu původních vlastníků – dárců.


Řešíte darování nemovitosti? Využijte konzultaci zdarma s právníkem.


Mgr. Aneta Lachmannová, advokátka projektu pravnipomoconline.cz

Sdílet článek na sociálních sítích

Share on facebook
Share on twitter
Share on whatsapp
Share on skype
Share on email
Share on print
darovací smlouva na byt
Nemovitostní právo

Právník na nemovitosti

Nemovitostní právo patří mezi moje specializace advokáta. Ať již řešíte darování nemovitosti, koupi nemovitosti nebo nájemní právo, můžete se na mne obrátit.

Celý článek
Nemovitostní právo

Revize kupní smlouvy na nemovitost

Koupě nemovitosti představuje obvykle transakci v řádech milionů korun, kterou realizujeme jen několikrát za život. Revize kupní smlouvy vám může pomoci ochránit takto hodnotný převod nemovitosti.

Celý článek

Konzultace zdarma

Nezávazně mne kontaktujte k řešení vašeho právního dotazu. Poskytnu vám telefonickou konzultaci zdarma v rozsahu 20 minut ke zjištění vašeho právního problému a domluvě dalšího postupu.
  • +420 774 691 988
  • info@pravnipomoconline.cz

Nezávazná poptávka Převod nemovitosti v rodině

Pomocí tohoto formuláře můžete odeslat nezávaznou poptávku právních služeb, na základě které Vás kontaktuji, abych mohla provést nacenění služeb a následně pomoci s řešením právního problému.

  • +420 774 691 988
  • info@pravnipomoconline.cz