Odvolání daru pro nevděk u darování nemovitosti

Odvolání daru pro nevděk je možné také u darování nemovitosti. Jaké jsou zákonné podmínky pro uplatnění tohoto odvolání daru?

Odvolání daru pro nevděk

Občanský zákoník stanovuje právo na odvolání daru pro nouzi nebo nevděk obdarovaného. Dárce je oprávněn odstoupit od darovací smlouvy, jestliže obdarovaný ublížil dárci úmyslně nebo z hrubé nedbalosti tak, že zjevně porušil dobré mravy (pokud dárce neprominul obdarovanému takový nevděk).

Za určitých okolností může být nevděkem s právem na odvolání daru také zjevné porušení dobrých mravů vůči osobě obdarovanému blízké.

Příkladem nevděku může být obvykle fyzická šikana obdarovaného vůči dárci ve společné domácnosti včetně projevů násilí.


Právo dárce při odvolání daru

Při platném odvolání daru pro nevděk vzniká dárci právo žádat vydání celého daru (pokud již byl dar odevzdán) a jestliže není možné takto postupovat, pak zaplacení obvyklé ceny daru.


Pozor na lhůtu pro odvolání daru pro nevděk

Dárce je oprávněn dar odvolat pro nevděk do jednoho roku ode dne, co obdarovaný dárci ublížil, ale dozví-li se o tom dárce později, do jednoho roku ode dne, kdy získal vědomost o důvodu pro odvolání daru.


Darování nemovitosti a odvolání daru pro nevděk

V rámci odvolání daru pro nevděk u darování nemovitosti bude nutné podat žalobu na určení vlastnického práva k nemovitosti, pokud obdarovaný neuznává odvolání daru a není ochoten provést změnu vlastnictví na katastru nemovitostí.

Každý spor o odvolání daru pro nevděk je individuální, kdy doporučuji využít právní analýzu advokátem ke správnému určení postupu.


Mgr. Aneta Lachmannová, advokátka projektu pravnipomoconline.cz


Kontaktujte mne ke konzultaci zdarma, pokud řešíte otázku odvolání daru pro nevděk u nemovitosti.

Sdílet článek na sociálních sítích

Share on facebook
Share on twitter
Share on whatsapp
Share on skype
Share on email
Share on print
Právník pro podnikatele

Právník pro startup

Začínáte podnikat a přejete si proměnit svou obchodní vizi na skutečnost? Poskytnu vám potřebnou právní pomoc online, rychle a odborně.

Celý článek

NEZÁVAZNÝ KONTAKT NA PRÁVNÍKA

Kontaktujte mne k řešení vašeho právního dotazu. Ozvu se vám co nejdříve.
  • +420 774 691 988
  • info@pravnipomoconline.cz

Nezávazná poptávka Odvolání daru pro nevděk u darování nemovitosti

Pomocí tohoto formuláře můžete odeslat nezávaznou poptávku právních služeb, na základě které Vás kontaktuji, abych mohla provést nacenění služeb a následně pomoci s řešením právního problému.

  • +420 774 691 988
  • info@pravnipomoconline.cz