Odvolání daru pro nevděk u darování nemovitosti

Odvolání daru pro nevděk je možné také u darování nemovitosti. Jaké jsou zákonné podmínky pro uplatnění tohoto odvolání daru?

Odvolání daru pro nevděk

Občanský zákoník stanovuje právo na odvolání daru pro nouzi nebo nevděk obdarovaného. Dárce je oprávněn odstoupit od darovací smlouvy, jestliže obdarovaný ublížil dárci úmyslně nebo z hrubé nedbalosti tak, že zjevně porušil dobré mravy (pokud dárce neprominul obdarovanému takový nevděk).

Za určitých okolností může být nevděkem s právem na odvolání daru také zjevné porušení dobrých mravů vůči osobě obdarovanému blízké.

Příkladem nevděku může být obvykle fyzická šikana obdarovaného vůči dárci ve společné domácnosti včetně projevů násilí.


Právo dárce při odvolání daru

Při platném odvolání daru pro nevděk vzniká dárci právo žádat vydání celého daru (pokud již byl dar odevzdán) a jestliže není možné takto postupovat, pak zaplacení obvyklé ceny daru.


Pozor na lhůtu pro odvolání daru pro nevděk

Dárce je oprávněn dar odvolat pro nevděk do jednoho roku ode dne, co obdarovaný dárci ublížil, ale dozví-li se o tom dárce později, do jednoho roku ode dne, kdy získal vědomost o důvodu pro odvolání daru.


Darování nemovitosti a odvolání daru pro nevděk

V rámci odvolání daru pro nevděk u darování nemovitosti bude nutné podat žalobu na určení vlastnického práva k nemovitosti, pokud obdarovaný neuznává odvolání daru a není ochoten provést změnu vlastnictví na katastru nemovitostí.

Každý spor o odvolání daru pro nevděk je individuální, kdy doporučuji využít právní analýzu advokátem ke správnému určení postupu.


Mgr. Aneta Lachmannová, advokátka projektu pravnipomoconline.cz


Kontaktujte mne ke konzultaci zdarma, pokud řešíte otázku odvolání daru pro nevděk u nemovitosti.

Sdílet článek na sociálních sítích

Share on facebook
Share on twitter
Share on whatsapp
Share on skype
Share on email
Share on print
darovací smlouva na byt
Nemovitostní právo

Právník na nemovitosti

Nemovitostní právo patří mezi moje specializace advokáta. Ať již řešíte darování nemovitosti, koupi nemovitosti nebo nájemní právo, můžete se na mne obrátit.

Celý článek
Nemovitostní právo

Revize kupní smlouvy na nemovitost

Koupě nemovitosti představuje obvykle transakci v řádech milionů korun, kterou realizujeme jen několikrát za život. Revize kupní smlouvy vám může pomoci ochránit takto hodnotný převod nemovitosti.

Celý článek

Konzultace zdarma

Nezávazně mne kontaktujte k řešení vašeho právního dotazu. Poskytnu vám telefonickou konzultaci zdarma v rozsahu 20 minut ke zjištění vašeho právního problému a domluvě dalšího postupu.
  • +420 774 691 988
  • info@pravnipomoconline.cz

Nezávazná poptávka Odvolání daru pro nevděk u darování nemovitosti

Pomocí tohoto formuláře můžete odeslat nezávaznou poptávku právních služeb, na základě které Vás kontaktuji, abych mohla provést nacenění služeb a následně pomoci s řešením právního problému.

  • +420 774 691 988
  • info@pravnipomoconline.cz