Kupní smlouva na nemovitost zatíženou hypotékou

Jak na koupi nemovitosti, která je již zatížena hypotékou? Poradíme v dalším právním článku.

Varianty řešení

Koupě nemovitosti zatížené hypotékou nemusí být problematická. Existuje několik variant řešení v realitní a bankovní praxi, které se běžně využívají. Obvykle se jedná o předčasné splacení současné hypotéky na nemovitosti nebo převzetí původní hypotéky kupujícím.

Splacení současné hypotéky

První variantou řešení koupě nemovitosti zatížené hypotékou je takový postup, kdy prodávající z kupní ceny předčasně splatí současnou hypotéku.

Kupní cena nemovitosti je složena do advokátní, notářské nebo bankovní úschovy. Část kupní ceny nemovitosti se využije na předčasné splacení hypotečního úvěru. Splacením hypotečního úvěru zanikne zástavní právo původní hypoteční banky.

Správné načasování předčasného splacení současné hypotéky je vhodné pro prodávajícího konzultovat se svým hypotečním poradcem, aby poplatky spojené s předčasným splacením byly pro něj optimální.


Převzetí původní hypotéky kupujícím

Druhým možným řešením je převzetí původní hypotéky kupujícím. Jedná se o jednoduché řešení poměrně složité situace. V bankovní praxi však nastávají situace, kdy banky raději kupujícímu poskytnou novou hypotéku prostřednictvím refinancování.


Kupní smlouva na nemovitost zatíženou hypotékou

Důrazně doporučuji k ochraně kupujícího při úhradě kupní ceny důkladně vymezit veškeré podmínky v kupní smlouvě na nemovitost zatíženou hypotékou pro úspěšný převod, úhradu stávající hypotéky a výmaz původního zástavního práva.


Využijte úschovu kupní ceny

Při realizaci úhrady kupní ceny nemovitosti při koupi nemovitosti zatížené hypotékou doporučuji využít úschovu kupní ceny. Smlouva o úschově kupní ceny specifikuje veškeré podmínky pro úhradu původní hypotéky a hrazení zbývající části kupní ceny přímo prodávajícímu.

Využití úschovy kupní ceny advokátem nebo notářem poskytuje právní ochranu kupujícímu, který hradí značné finanční prostředky ke koupi nemovitosti.

Mgr. Aneta Lachmannová, advokátka projektu pravnipomoconline.cz

Sdílet článek na sociálních sítích

Share on facebook
Share on twitter
Share on whatsapp
Share on skype
Share on email
Share on print
darovací smlouva na byt
Nemovitostní právo

Právník na nemovitosti

Nemovitostní právo patří mezi moje specializace advokáta. Ať již řešíte darování nemovitosti, koupi nemovitosti nebo nájemní právo, můžete se na mne obrátit.

Celý článek
Nemovitostní právo

Revize kupní smlouvy na nemovitost

Koupě nemovitosti představuje obvykle transakci v řádech milionů korun, kterou realizujeme jen několikrát za život. Revize kupní smlouvy vám může pomoci ochránit takto hodnotný převod nemovitosti.

Celý článek

Konzultace zdarma

Nezávazně mne kontaktujte k řešení vašeho právního dotazu. Poskytnu vám telefonickou konzultaci zdarma v rozsahu 20 minut ke zjištění vašeho právního problému a domluvě dalšího postupu.
  • +420 774 691 988
  • info@pravnipomoconline.cz

Nezávazná poptávka Kupní smlouva na nemovitost zatíženou hypotékou

Pomocí tohoto formuláře můžete odeslat nezávaznou poptávku právních služeb, na základě které Vás kontaktuji, abych mohla provést nacenění služeb a následně pomoci s řešením právního problému.

  • +420 774 691 988
  • info@pravnipomoconline.cz