Kupní smlouva na byt

Kupní smlouva na byt. Jaká jsou právní specifika a doporučení při sepsání? Právní pomoc online.
darovací smlouva na byt

Kupní smlouva na byt a vymezení jednotky

K úspěšnému převodu bytu je potřebná příprava a podpis kupní smlouvy včetně podání návrhu na vklad na příslušném katastru nemovitostí (přílohou takového návrhu na vklad je kupní smlouva na byt). Podpisy prodávajícího a kupujícího na kupní smlouvě na byt musí být úředně ověřeny.

Kupní smlouva na byt musí obsahovat správné vymezení bytové jednotky dle katastrálního zákona a občanského zákoníku. V opačném případě obvykle nastane zamítnutí vkladového řízení na katastru nemovitosti s propadnutím uhrazeného správního poplatku.

Zejména je nutné správné určení jednotky v kupní smlouvě na byt tak, zda se jedná o jednotku vymezenou podle zákona o vlastnictví bytů nebo již o jednotku vymezenou dle nového občanského zákoníku. Rovněž nesmí být opomenuty spoluvlastnické podíly na souvisejících pozemcích a společných částech bytového domu.

V rámci koupě bytu je vhodné také zkontrolovat, zda související garáž nebo sklep není vymezena na jiném listu vlastnictví než jednotka, která je převáděna na kupujícího. Neuvedení sklepu nebo garáže v kupní smlouvě takto samostatně vedené v katastru nemovitostí bude obvykle znamenat, že nebudou převedeny na kupujícího a je nutné podat opět další návrh na vklad s novou kupní smlouvou pro tyto části s povinností hradit další správní poplatek na katastru.


Kontrola právního stavu bytu

Kupní smlouva na byt je výsledkem snahy kupujícího nalézt ideální byt dle lokality, dispozic, vzhledu bytu a jiných preferencí kupujícího. Doporučuji však neopomenout realizovat také právní kontrolu nemovitosti před podpisem kupní smlouvy na byt. Více o právní kontrole nemovitosti se dozvíte v článku „Kontrola právního stavu nemovitosti: Riziko převzetí dluhu prodávajícího?“


Kupní smlouva na byt od developera

Jestliže řešíte koupi bytu od developera, pak obvykle uzavření kupní smlouvy předchází uzavření smlouvy o budoucí kupní smlouvě. Koupě bytu od developera je poměrně specifická od koupě přímo od běžného vlastníka. Více informací při řešení koupě bytu od developera získáte v článku „Právní článek: Koupě bytu od developera“.


Kupní smlouva na byt s hypotékou

Koupě bytu zatíženého hypotékou je dnes již poměrně běžná záležitost, která nemusí být problematická. Máme několik možností řešení, které se běžně využívají. Zpravidla se využije předčasné splacení současné hypotéky na nemovitosti nebo převzetí původní hypotéky kupujícím. Více se dozvíte v článku „Kupní smlouva na nemovitost zatíženou hypotékou„.


Kupní smlouva na byt od právníka

Kupní smlouva na byt bez starostí a na míru vašich potřeb? Můžete využít mých právních služeb, kdy se specializuji na nemovitostní právo. Právní službu poskytnu rychle, odborně, online a za předem dohodnutou odměnu.

Mgr. Aneta Lachmannová, advokátka projektu pravnipomoconline.cz

Sdílet článek na sociálních sítích

Share on facebook
Share on twitter
Share on whatsapp
Share on skype
Share on email
Share on print
darovací smlouva na byt
Nemovitostní právo

Právník na nemovitosti

Nemovitostní právo patří mezi moje specializace advokáta. Ať již řešíte darování nemovitosti, koupi nemovitosti nebo nájemní právo, můžete se na mne obrátit.

Celý článek
Nemovitostní právo

Revize kupní smlouvy na nemovitost

Koupě nemovitosti představuje obvykle transakci v řádech milionů korun, kterou realizujeme jen několikrát za život. Revize kupní smlouvy vám může pomoci ochránit takto hodnotný převod nemovitosti.

Celý článek

Konzultace zdarma

Nezávazně mne kontaktujte k řešení vašeho právního dotazu. Poskytnu vám telefonickou konzultaci zdarma v rozsahu 20 minut ke zjištění vašeho právního problému a domluvě dalšího postupu.
  • +420 774 691 988
  • info@pravnipomoconline.cz

Nezávazná poptávka Kupní smlouva na byt

Pomocí tohoto formuláře můžete odeslat nezávaznou poptávku právních služeb, na základě které Vás kontaktuji, abych mohla provést nacenění služeb a následně pomoci s řešením právního problému.

  • +420 774 691 988
  • info@pravnipomoconline.cz