Dohoda o mlčenlivosti 2020. Otázky a odpovědi. Právník online pro podnikatele.

Dohoda o mlčenlivosti představuje běžnou dohodu v rámci podnikatelských aktivit k ochraně informací a know-how. Dohoda o mlčenlivosti se uzavírá zejména při nově vznikající podnikatelské spolupráci s třetím subjektem nebo mezi zaměstnavatelem a zaměstnanci. Jak na dohodu o mlčenlivosti v roce 2020?

Co je dohoda o mlčenlivosti?

Dohoda o mlčenlivosti chrání informace, know-how a obchodní tajemství především mezi podnikateli nebo mezi zaměstnavatelem a zaměstnanci.


V jakém zákoně jsou upraveny náležitosti dohody o mlčenlivosti?

Dohoda o mlčenlivosti není výslovně upravena v zákoně. Mlčenlivost a ochrana obchodního tajemství je částečně vymezena v občanském zákoníku nebo zákoníku práce při řešení mlčenlivosti zaměstnance. Jelikož není dohoda o mlčenlivosti výslovně upravena zákonem, bude záležet zejména na přípravě podmínek dohody o mlčenlivosti mezi smluvními stranami.

Dohoda o mlčenlivosti mezi zaměstnavatelem a zaměstnancem musí vycházet z obecných principů pracovního práva, kdy zaměstnanec je považován za slabší smluvní stranu, které náleží vyšší míra právní ochrany. Dohoda o mlčenlivosti mezi podnikateli však není takto omezena a uplatní se smluvní volnost stran.


Jaké informace lze chránit dohodou?

Důvěrné informace vztahující se k podnikání, know-how, obchodní tajemství, atd.


Jakými sankcemi chránit důvěrné informace v dohodě o mlčenlivosti?

V rámci dohody o mlčenlivosti mezi podnikateli doporučuji chránit důvěrné informace pod sankcí smluvní pokuty.


Jakým oblastem dohody věnovat dále pozornost?

Kromě obecných právních náležitostí dohody o mlčenlivosti, vymezení chráněných informací, sankcí za porušení dohody, doporučuji také vymezit okruh osob a případných subdodavatelů, kteří budou mít přístup k chráněným informacím podnikatele a dobu ochrany informací.


Jaká je cena sepsání dohody o mlčenlivosti od advokáta?

Ceny jsou různé. U mne je fixní cena 2.000,- Kč za přípravu této dohody včetně potřebné konzultace. Právní službu lze realizovat online bez nutnosti schůzky.


Mgr. Aneta Lachmannová, advokátka projektu pravnipomoconline.cz

Sdílet článek na sociálních sítích

Share on facebook
Share on twitter
Share on whatsapp
Share on skype
Share on email
Share on print
darovací smlouva na byt
Nemovitostní právo

Právník na nemovitosti

Nemovitostní právo patří mezi moje specializace advokáta. Ať již řešíte darování nemovitosti, koupi nemovitosti nebo nájemní právo, můžete se na mne obrátit.

Celý článek
Nemovitostní právo

Revize kupní smlouvy na nemovitost

Koupě nemovitosti představuje obvykle transakci v řádech milionů korun, kterou realizujeme jen několikrát za život. Revize kupní smlouvy vám může pomoci ochránit takto hodnotný převod nemovitosti.

Celý článek

Konzultace zdarma

Nezávazně mne kontaktujte k řešení vašeho právního dotazu. Poskytnu vám telefonickou konzultaci zdarma v rozsahu 20 minut ke zjištění vašeho právního problému a domluvě dalšího postupu.
  • +420 774 691 988
  • info@pravnipomoconline.cz

Nezávazná poptávka Dohoda o mlčenlivosti 2020. Otázky a odpovědi. Právník online pro podnikatele.

Pomocí tohoto formuláře můžete odeslat nezávaznou poptávku právních služeb, na základě které Vás kontaktuji, abych mohla provést nacenění služeb a následně pomoci s řešením právního problému.

  • +420 774 691 988
  • info@pravnipomoconline.cz