Dlužná mzda. Jak řešit?

Dlužná mzda zaměstnance. Jak řešit tuto situaci?

Splatnost mzdy

Dlužná mzda je nepříjemná životní situace pro každého zaměstnance. Jakmile nastane splatnost mzdy (výplatní termín mzdy) a přes následné přísliby zaměstnavatele k úhradě není dlužná mzda zaměstnanci uhrazena, pak lze doporučit zaměstnanci následující postup k vymožení dlužné mzdy.


Mimosoudní vymáhání

Dlužnou mzdy je vhodné vymáhat především mimosoudně (pokud již nehrozí promlčení dlužné mzdy). Doporučuji vypracovat a odeslat písemnou žádost o úhradu dlužné mzdy se stanovením konkrétního data k úhradě, a to doporučenou poštou do sídla zaměstnavatele. Podle reakce zaměstnavatele lze dohodnout například splátkový kalendář potvrzený uznáním dluhu ze strany zaměstnavatele.


Žaloba o zaplacení dlužné mzdy

Pokud však není dlužná mzda uhrazena v dodatečném termínu dle mimosoudní výzvy a ani zaměstnavatel nikterak nereaguje na výzvu k úhradě, pak lze doporučit soudní vymáhání dlužné mzdy u příslušného soudu.

Před podáním žaloby o zaplacení dlužné mzdy lze doporučit konzultaci s advokátem k posouzení šancí na úspěch takové žaloby. Každý případ soudního sporu o dlužnou mzdu je individuální a záleží na okolnostech každého konkrétního sporu.


Dlužná mzda úroky z prodlení

V případě dlužné mzdy vzniká zaměstnanci právo také žádat úroky z prodlení. V rámci mimosoudního nebo soudního vymáhání je vhodné uvést do podání také žádost o úrok z prodlení z dlužné mzdy.


Insolvence zaměstnavatele a dlužná mzda

Pokud je zaměstnavatel v takové platební neschopnosti, že bylo zahájeno insolvenční řízení, pak doporučuji přihlásit dlužnou mzdu do probíhajícího insolvenčního řízení. Určitou pomoc v tomto případě poskytuje také stát, kdy lze podat žádost na Úřadu práce.

Mgr. Aneta Lachmannová, advokátka projektu pravnipomoconline.cz

Sdílet článek na sociálních sítích

Share on facebook
Share on twitter
Share on whatsapp
Share on skype
Share on email
Share on print
darovací smlouva na byt
Nemovitostní právo

Právník na nemovitosti

Nemovitostní právo patří mezi moje specializace advokáta. Ať již řešíte darování nemovitosti, koupi nemovitosti nebo nájemní právo, můžete se na mne obrátit.

Celý článek
Nemovitostní právo

Revize kupní smlouvy na nemovitost

Koupě nemovitosti představuje obvykle transakci v řádech milionů korun, kterou realizujeme jen několikrát za život. Revize kupní smlouvy vám může pomoci ochránit takto hodnotný převod nemovitosti.

Celý článek

Konzultace zdarma

Nezávazně mne kontaktujte k řešení vašeho právního dotazu. Poskytnu vám telefonickou konzultaci zdarma v rozsahu 20 minut ke zjištění vašeho právního problému a domluvě dalšího postupu.
  • +420 774 691 988
  • info@pravnipomoconline.cz

Nezávazná poptávka Dlužná mzda. Jak řešit?

Pomocí tohoto formuláře můžete odeslat nezávaznou poptávku právních služeb, na základě které Vás kontaktuji, abych mohla provést nacenění služeb a následně pomoci s řešením právního problému.

  • +420 774 691 988
  • info@pravnipomoconline.cz