Darování nemovitosti se zřízením služebnosti

Darování nemovitosti se zřízením služebnosti je poměrně častým požadavkem mých klientů. Jaká jsou specifika?


Darování nemovitosti se zřízením služebnosti

Darování nemovitosti se zřízením služebnosti je řešením zejména při převodu nemovitosti v rodině, kdy zřízení služebnosti poskytuje právní ochranu dárce k užívání nemovitosti po jejím darování.

Právní pojem služebnosti je spojen s účinností nového občanského zákoníku, kdy zjednodušeně řečeno se jedná o věcné břemeno, jak je běžně chápáno.

Nejčastěji je v rámci darování nemovitosti zřízena služebnost bytu, kterou se zpravidla rozumí věcné břemeno doživotního bezplatného užívání nemovitosti dárcem po převodu nemovitosti.


Smlouva o zřízení služebnosti

Smlouvu o zřízení služebnosti není nutné sepisovat samostatně mimo darovací smlouvu. Darovací smlouva může obsahovat také smlouvu o zřízení služebnosti.

Darování nemovitosti se zřízením služebnosti je tak realizováno společně k právní ochraně dárce a jedním zápisem do katastru nemovitostí. Není nutné tak uzavírat mimo darovací smlouvu a vést dvě vkladová řízení na katastru.

Zakomponování smlouvy o zřízení služebnosti přímo v darovací smlouvě a podání jednoho návrhu na vklad ušetří rovněž náklady na poplatek v katastru.


Služebnost také pro další osoby

Služebnost dožití nemusí být ujednána jen pro dárce nemovitosti, také však pro další osoby žijící s dárcem v nemovitosti. Bude záležet na dohodě mezi dárcem a obdarovaným a vymezení této dohody do smlouvy o zřízení služebnosti v rámci darovací smlouvy na nemovitost.


Posílení právní ochrany dárce zákazem zcizení a zatížení

Kromě zřízení služebnosti lze od účinnosti nového občanského zákoníku stanovit zákaz zcizení a zákaz zatížení nemovitosti jako věcné právo zapisované přímo do katastru.

Mgr. Aneta Lachmannová, advokátka projektu pravnipomoconline.cz

 

 

Sdílet článek na sociálních sítích

Share on facebook
Share on twitter
Share on whatsapp
Share on skype
Share on email
Share on print
darovací smlouva na byt
Nemovitostní právo

Právník na nemovitosti

Nemovitostní právo patří mezi moje specializace advokáta. Ať již řešíte darování nemovitosti, koupi nemovitosti nebo nájemní právo, můžete se na mne obrátit.

Celý článek
Nemovitostní právo

Revize kupní smlouvy na nemovitost

Koupě nemovitosti představuje obvykle transakci v řádech milionů korun, kterou realizujeme jen několikrát za život. Revize kupní smlouvy vám může pomoci ochránit takto hodnotný převod nemovitosti.

Celý článek

Konzultace zdarma

Nezávazně mne kontaktujte k řešení vašeho právního dotazu. Poskytnu vám telefonickou konzultaci zdarma v rozsahu 20 minut ke zjištění vašeho právního problému a domluvě dalšího postupu.
  • +420 774 691 988
  • info@pravnipomoconline.cz

Nezávazná poptávka Darování nemovitosti se zřízením služebnosti

Pomocí tohoto formuláře můžete odeslat nezávaznou poptávku právních služeb, na základě které Vás kontaktuji, abych mohla provést nacenění služeb a následně pomoci s řešením právního problému.

  • +420 774 691 988
  • info@pravnipomoconline.cz