Darování nemovitosti nezletilému

Darování nemovitosti nezletilému je možné při dodržení zákonného postupu. Jak darovat nemovitost nezletilému se dozvíte v dnešním článku
darování nemovitosti

Postup při darování nemovitosti nezletilému

V některých případech mají rodiče zájem darovat nemovitost svému nezletilému dítěti a nesprávně se domnívají, že darování je možné realizovat pouze podpisem darovací smlouvy. Postup při darování nemovitosti nezletilému je však následující:

Darování nemovitosti dítěti tedy vyžaduje souhlas opatrovnického soudu, kdy je dítěti ustanoven tzv. kolizní opatrovník pro řízení. Účast opatrovnického soudu je nutná, jelikož vyplývá přímo z občanského zákoníku, který stanovuje povinnost souhlasu soudu, když dítě nabývá nemovitost. Řízení u opatrovnického soudu je osvobozeno od soudního poplatku.

darování nemovitosti nezletilému

Darování nemovitosti nezletilému

V rámci soudního řízení jsou řešeny důvody darování nemovitosti nezletilému a vždy se vychází z principu ochrany zájmů dítěte. Jakmile nezletilé dítě nabyde vlastnictví nemovitosti, pak další významnější právní jednání s nemovitostí budou opět vyžadovat souhlas opatrovnického soudu. Darování nemovitosti v rodině je zpravidla daňově výhodné, kdy se obvykle nehradí daň z příjmů (darovací daň již neexistuje).


Věcné břemeno užívání pro rodiče

Rodiče nezletilého dítěte by měli zvážit, zda v rámci darování nemovitosti nezřídit také pro sebe věcné břemeno užívání nemovitosti, aby měli právo nemovitost užívat po nabytí zletilosti dítěte. Avšak zřízení věcného břemene pro rodiče rovněž podléhá souhlasu opatrovnického soudu.


Právní pomoc online

Řešíte darování nemovitosti nezletilému a potřebujete připravit darovací smlouvu a návrh na opatrovnický soud. Můžete se na nás obrátit. Dokumentaci sepíšeme online, rychle, odborně a za předem stanovenou odměnu.


Sdílet článek na sociálních sítích

Share on facebook
Share on twitter
Share on whatsapp
Share on skype
Share on email
Share on print

NEZÁVAZNÝ KONTAKT NA PRÁVNÍKA

Kontaktujte mne k řešení vašeho právního dotazu. Ozvu se vám co nejdříve.
  • info@pravnipomoconline.cz

Nezávazná poptávka Darování nemovitosti nezletilému

Pomocí tohoto formuláře můžete odeslat nezávaznou poptávku právních služeb, na základě které Vás kontaktuji, abych mohla provést nacenění služeb a následně pomoci s řešením právního problému.

  • info@pravnipomoconline.cz