Právní ochrana dárce při darování nemovitosti

Plánujete darovat nemovitost v rodině a přejete si zajistit svoji právní ochranu užívání nemovitosti po darování? Právní rady poskytnu v tomto článku.

Převod nemovitosti v rodině je poměrně bežný. Nejčastěji se využívá právní forma převodu prostřednictvím darovací smlouvy. Jak však právně ochránit dárce, který si přeje užívat nemovitost po darování?

Základem je věcné břemeno

Naprostým základem právní ochrany dárce při darování nemovitosti je zřízení věcného břemene doživotního bezplatného užívání nemovitosti.

Dohodu o zřízení tohoto věcného břemene je vhodné zakomponovat již do textu darovací smlouvy na nemovitost.

Mohu ze své praxe doporučit také stanovení podmínek pro hrazení poplatků a služeb při užívání nemovitosti k vyloučení případných sporů o jejich hrazení.

Posílení právní ochrany přes zákaz zcizení a zákaz zatížení

Věcné břemeno doživotního užívání je poměrně známé. Nový občanský zákoník však již umožňuje posílení právní ochrany dárce stanovením zákazu zcizení a zákazu zatížení nemovitosti jako věcné právo, které se zapisuje do katastru nemovitostí.

Tento zákaz zcizení a zákaz zatížení nemovitosti právně chrání dárce tak, že obdarovaný člen rodiny nemůže bez souhlasu dárce nemovitost převést na třetí osobu, pronajmout, zatížit zástavním právem, apod.

Zřízením zákazu zcizení a zákazu zatížení nemovitosti se podstatně posílí právní ochrana dárce po darování ke klidnému dožití v darované nemovitosti.

Doplnění dalších smluvních podmínek k nejvyšší právní ochraně

V darovací smlouvě na nemovitost lze vymezit další podmínky k ochraně dárce po darování nemovitosti. Například při společném užívání nemovitosti smluvně vymezit, kterou část nemovitosti bude užívat dárce a kterou obdarovaný s rodinou.

Každý případ darování a posílení ochrany dárce je individuální. Nezávazně mne kontaktujte, pokud si přejete vypracovat darovací smlouvu na míru s nejvyšší možnou právní ochranou dárce.

Sdílet článek na sociálních sítích

Share on facebook
Share on twitter
Share on whatsapp
Share on skype
Share on email
Share on print
darovací smlouva na byt
Nemovitostní právo

Právník na nemovitosti

Nemovitostní právo patří mezi moje specializace advokáta. Ať již řešíte darování nemovitosti, koupi nemovitosti nebo nájemní právo, můžete se na mne obrátit.

Celý článek
Nemovitostní právo

Revize kupní smlouvy na nemovitost

Koupě nemovitosti představuje obvykle transakci v řádech milionů korun, kterou realizujeme jen několikrát za život. Revize kupní smlouvy vám může pomoci ochránit takto hodnotný převod nemovitosti.

Celý článek

Konzultace zdarma

Nezávazně mne kontaktujte k řešení vašeho právního dotazu. Poskytnu vám telefonickou konzultaci zdarma v rozsahu 20 minut ke zjištění vašeho právního problému a domluvě dalšího postupu.
  • +420 774 691 988
  • info@pravnipomoconline.cz

Nezávazná poptávka Právní ochrana dárce při darování nemovitosti

Pomocí tohoto formuláře můžete odeslat nezávaznou poptávku právních služeb, na základě které Vás kontaktuji, abych mohla provést nacenění služeb a následně pomoci s řešením právního problému.

  • +420 774 691 988
  • info@pravnipomoconline.cz