Darovací smlouva s věcným břemenem

Při darování nemovitosti lze zřídit také věcné břemeno bezplatného doživotního užívání nemovitosti.
darování nemovitosti se zřízením služebnosti

Převod nemovitosti v rodině

Zejména při řešení převodu nemovitosti v rodině je vhodným právním postupem uzavření darovací smlouvy s věcným břemenem dožití pro dárce.

Zřízení věcného břemene doživotního bezplatného užívání při současném darování nemovitosti je základem právní ochrany dárce, který si přeje užívat nemovitost také po jejím darování.


Darovací smlouva s věcným břemenem

Dohodu o zřízení věcného břemene lze zahrnout již do textu samotné darovací smlouvy. Není nutné tak uzavírat mimo darovací smlouvu a vést dvě vkladová řízení na katastru. Zahrnutí dohody o zřízení věcného břemene přímo v darovací smlouvě tak ušetří náklady na poplatek v katastru.

darovací smlouva s věcným břemenem


Věcné břemeno pro další osoby

Věcné břemeno dožití nemusí být vymezeno pouze pro dárce nemovitosti, ale také další osoby žijící s dárcem v nemovitosti. Bude záležet na domluvě mezi dárcem a obdarovaným a především reflektování takové domluvy do textu samotné dohody o zřízení věcného břemene.


Jak na posílení právní ochrany dárce

Zvažujete, jak právně posílit ochranu dárce? Kromě věcného břemene dožití lze od účinnosti nového občanského zákoníku stanovit také zákaz zcizení a zákaz zatížení nemovitosti, a to jako věcné právo, které se zapisuje do katastru nemovitostí.

Sdílet článek na sociálních sítích

Share on facebook
Share on twitter
Share on whatsapp
Share on skype
Share on email
Share on print

NEZÁVAZNÝ KONTAKT NA PRÁVNÍKA

Kontaktujte mne k řešení vašeho právního dotazu. Ozvu se vám co nejdříve.
  • info@pravnipomoconline.cz

Nezávazná poptávka Darovací smlouva s věcným břemenem

Pomocí tohoto formuláře můžete odeslat nezávaznou poptávku právních služeb, na základě které Vás kontaktuji, abych mohla provést nacenění služeb a následně pomoci s řešením právního problému.

  • info@pravnipomoconline.cz