Daň z darování nemovitosti 2020

Při darování nemovitosti jsou daně podstatnou otázkou. Jaké daně je nutné řešit v rámci převodu nemovitosti darováním? Právní poradna.

Daně při darování nemovitosti v letošním roce se neliší od roku 2019. Ve zkratce se blíže zaměřme na daň z nabytí nemovitých věcí, daň z nemovitých věcí a darovací daň.


Daň z nabytí nemovitých věcí

Daň z nabytí nemovitých věcí u darování vás nemusí trápit. Tato daň se hradí pouze u úplatného převodu nemovitosti (koupě nemovitosti), nikoliv darování.


Daň z nemovitých věcí

Daní z nemovitých věcí je zdaňováno vlastnictví nemovité věci. Tato daň se hradí každý rok a je nutné k této dani podat daňové přiznání. Daňové přiznání se podává do konce ledna 2021, pokud jste v roce 2020 nabyli nemovitost.

Darovací daň

Darovací daň již neexistuje z formálního hlediska, protože darování je zahrnuto pod daň z příjmů jakožto bezúplatný příjem. Darování je daněno stejnou sazbou jako ostatní příjmy, jestliže však není osvobozeno od daně z příjmů.

V rámci darování nemovitosti jsou osvobozeny od daně z příjmů dary:

  • od příbuzného v linii přímé a v linii vedlejší, pokud jde o sourozence, strýce, tetu, synovce nebo neteř, manžela, manžela dítěte, dítě manžela, rodiče manžela nebo manžela rodičů;
  • od osoby, se kterou poplatník žil nejméně po dobu jednoho roku bezprostředně před získáním bezúplatného příjmu ve společně hospodařící domácnosti a z tohoto důvodu pečoval o domácnost nebo byl na tuto osobu odkázán výživou.


Pozor na darování nemovitosti přesahující hodnotu 5 mil. Kč

Darování nemovitosti v rodině bude tedy obvykle osvobozeno od daně z příjmů. Pozor však na povinnost oznámit darování správci daně, pokud darovaná nemovitost přesahuje svou hodnotou 5 mil. Kč.


Mgr. Aneta Lachmannová, advokátka projektu pravnipomoconline.cz

Sdílet článek na sociálních sítích

Share on facebook
Share on twitter
Share on whatsapp
Share on skype
Share on email
Share on print
Právník pro podnikatele

Právník pro startup

Začínáte podnikat a přejete si proměnit svou obchodní vizi na skutečnost? Poskytnu vám potřebnou právní pomoc online, rychle a odborně.

Celý článek

NEZÁVAZNÝ KONTAKT NA PRÁVNÍKA

Kontaktujte mne k řešení vašeho právního dotazu. Ozvu se vám co nejdříve.
  • +420 774 691 988
  • info@pravnipomoconline.cz

Nezávazná poptávka Daň z darování nemovitosti 2020

Pomocí tohoto formuláře můžete odeslat nezávaznou poptávku právních služeb, na základě které Vás kontaktuji, abych mohla provést nacenění služeb a následně pomoci s řešením právního problému.

  • +420 774 691 988
  • info@pravnipomoconline.cz